Kampaň „Práce není tabu“ se nedočkala chvály, ale kritiky

 Určitě jste slyšeli o kampani „Práce není tabu“ od #Mumdoo. Ta narazila na velkou vlnu kritiky z důvodu, že asociuje pracující matku s visícím dítětem na ruce. Za pozdní návrat matek do práce prý může absurdně dlouhá doba mateřské, potažmo rodičovské dovolené. Některé české ženy by uvítali zkrácení mateřské výměnu za dostatek zařízení pro malé děti a širší nabídku práce na částečný úvazek.

Jsou matky s dětmi stále diskriminovány?

Ženy po rodičovské jsou často u pohovorů diskriminovány. Chtějí se vrátit do práce, ale zaměstnavatelé se na ně koukají skrze prsty a řeší, jestli mají pro děti zařízené hlídání v případě nemoci a podobně. Ačkoliv matka splňuje veškeré kvalifikační předpoklady a má potřebné vzdělání a zkušenosti, zaměstnavatelé často upřednostní mladší bezdětnou ženě, která si chce budovat kariéru a neplánuje rodinu nebo starší ženě už s odrostlými dětmi.

Jít do práce dříve než ve 3 letech dítěte? Nemožné

Nastoupit do práce dříve než ve 3 letech dítěte je pro současné matky téměř nemožné. Dříve existovaly jesle i pro hodně malé děti a matky se mohly vrátit do práce už v 1 roce věku dítěte. Jesle se však zrušily, stejně tak i školky, které měly hodně volných míst. Situace se ale postupně obrátila a počet malých dětí vzrostl. V některých lokalitách je problém dostat do školky i 3leté dítě. Dětí je zkrátka hodně a zařízení tohoto typu málo.

Vysoká rozvodovost jako důvod ekonomicky špatné situace

Se současnou vysokou rozvodovostí se zvyšuje riziko, že se ženě rozpadne vztah a zůstane sama s dětmi na krku. Výsledkem je ekonomicky špatná finanční situace způsobená i nemožností pracovat na plný úvazek, z čehož vyplývá i omezený příjem. 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Něco málo o mně a mé profesní kvalifikaci